Запрошуємо на свято Івана Купала на Галушківці

29
Июн
2019
Івана Купала

Сценарій свята «Ой на Івана, ой на Купала»

 

Дата проведення:  6 липня 2019 року.

Місце проведення: Етнографічний парк «Козацький хутір «Галушківка», село Гречане.

Організатори: Організатором свята (далі — Організатор) є: Етнографічний парк «Козацький хутір «Галушківка», Центр збереження звичаїв та традицій.

Івана Купала – одне найголовніших свят. За народним повір’ям в цей день сонце сходить граючись. Квіти й трави набирають найбільшої сили,  а головне – опівночі зацвітає папороть. Той хто знайде квітку папороті матиме в нагороду достаток і здоров’я.

Витоки обрядів Купайла сягають часів творення сонячного світогляду наших далеких предків і загубились у сивих тисячоліттях. Археологи стверджують, що в лісостеповій зоні України Купайло святкували вже 3 тис. років тому. Прадавність виникнення, складність шляху становлення свята Купайла засвідчують різні назви у багатьох європейських країнах – Соботка, Сонцекрес, Купала, Семиярила тощо.

 

З святом Купала пов’язано багато обрядів, які поєднували в собі елементи культу Сонця, пов’язаних з культом предків та аграрної магії, хліборобським життям і побутом, очисних та еротичних обрядодій а також ворожінь і пісень. На Купайла всі повинні опромінитися і збагатитися життєдайною снагою Сонця і Води ( першооснова буття), сила яких розвивається в цей час до найвищої міри – адже в цю святкову ніч всі небесні сили ніби купають землю, даруючи найбільш родючу силу її плодів. Купальський вогонь спалює все зле, а вода дає живлющий заряд сили і міцності. Тому обряди передбачали перестрибування через купальські вогнища трав’яне та вогняне (навіть дітей переносили через них з метою очищення), обмивання рук і ніг в воді. Обливання та качання  качання по росі.

 

Ігрища на Купайла проводились біля водойми. Невід’ємними атрибутами свята є вогнище, обрядо-дії з водою та вінками, купайлиця, вогняне колесо, фігури Марени та Купала, вогняні стовпи – символ високого вогню; купальські хороводи та пісні, ігрища та розваги. Найкоротша ніч року – купальська.

 

Особливістю свята Купайла є також його громадський аспект: в ньому беруть участь всі – від старого до малого. Кожен має очиститись Водою, Вогнем і Рослинами, аби забезпечити собі здоров’я на цілий рік.