Свято Теплого Олексія. Колядки для пасічників

22
Мар
2019
Свято Теплого Олексія

Звичаї та обряди на Теплого Олексія.

Рано — вранці чоловіки йшли до церкви  помолитися та поставити свічку Святому Олексію, захиснику бджіл від лиха та напасті всякої, бо вважали, що саме він випускає їх у весну. Цих працьовитих комах здавна цінували люди. Мед, віск, прополіс, врожайні сади та городи – це все плоди їхньої невтомної праці. Пасіки в селі були  в багатьох,але не в усіх. Виявляється, що ладять кусючі не з усіма. Саме в цей день виносили  вулики з омшаника на пасіку. Така робота є цілим ритуалом. Пасіка зазвичай, обгороджувалася  щільно очеретом,щоб не було протягів. Бо призимки і післязимки небезпечні для всього живого. Пасічник, ще з осені, викопував з кореням  деревце терну і посадивши його в дерев’яне відерце поставив у правому кутку  омшаника. Першим і виносили це деревце, тричі обносили навколо пасіки,а потім опускали у заготовлену з осені ямку. Біля нього забивали кілок і прив’язували деревце кріпенько  до нього, «щоб рої з пасіки далеко не тікали». Виносячи кожен вулик з омшанику, окропляли його стрітенською водою, та підносили  до тернинки так ,щоб гілочкою доторкнулася до нього,безперервно читаючи молитовку: «Всемогучий Боже! Благослови нашу пасіку, храни її від будь-якої негоди і дай, Господу, щоб ми, користуючись нею, благословили тебе, Господу. Амінь.» На льоток, де була слабка сім’я бджіл кріпили висушену і оброблену голову щуки «пропускали бджіл через зуби щуки», щоб зліші були і відбивали напад сильніших.

В цей день по оклункам розсипали посівну пшеницю,щоб добре родила та на сонці як золото виблискувала..

По обіду всі виходили на горби  Весні радіти. Жінки виносили куски витканого  полотна,вдвох бралися за кінці, на утворений гамачок клали хліб, пісні медові пряники,  гойдали його примовляючи: «Ось тобі, Весно-красна, обновка. Людям же хліб, медяники, а ще добро, щоб усе ладно в них було.» Потім ставали в хороводи пісні співати,весну славити. Діти грали у рухливі ігри. Дівчата і парубки  йшли шукати квітку первоцвіту. Першу знайдену з’їдали, щоб « бути здоровими як весна», другу — за пазуху ховали, засушували її, а потім використовували як магічну силу при лікуванні хвороб, третю  — дарували, дівчина – хлопцю, хлопець – дівчині. Цю квітку дівчина ховала під вінок,а хлопець під шапку ( шоломку) . Якщо  навіть  дарувальник не до вподоби,квітку викидати не можна було,щоб не завдати собі лиха в коханні та заміжжі. Дівчата, «собі на щастя та на долю», пригощали поважних чоловіків питвом, дарували вишиті кисетки для табаку,ті на томість , і дякували їм ,бажали щасливого заміжжя. Олексій хоч і Теплий, але гуляльникам не зайве було зігріватися гарячим відваром з  фруктових гілочок,його готували  там же на пагорбі. До відвару додавали мед, який приносили щедрі пасічники.

Дівчача «причаровували» на гулянні  парубків, непомітно торкаючи плеча  хлопця,який подобається, вербовою паличкою,яку зламали, рано – вранці, в цей же  день,з закритими очима. Вважалося, що саме ця вербова галузка допоможе здійснити дівочу мрію «вийти за кого я хочу».

Віра Аннусова

Віра Аннусова

Як святкували свято Теплого Олексія на хуторі Галушківка