Стрітенські гуляння. Зустріч «Зими» з «Весною» на хуторі Галушківка

15
Фев
2019
Стрітенські гуляння. Зустріч «Зими» з «Весною» на хуторі Галушківка

Стрітенські гуляння. Зустріч «Зими» з «Весною» на хуторі Галушківка

Як святкував Стрітення наш український люд .

Розповідає   Віра Аннусова, керівник Центру збереження народних обрядівта звичаїв  етнографічного парка «Козацький хутір Галушківка»  .

Два гурти ідуть вулицями села. Один гурт — Зима, її по переду ведуть,  в полатаному   світлому вбранні, з корзиною в руках. Гурт співає пісні про зиму, вітає всіх зустрічних, бажає здоров’я, а вони, у відповідь, кладуть у  корзинку Зими  кусочки льоду,гостинчики  та кусочки тканини на латки. Один з парубків тримає гіллячку прикрашену білими та голубили кісничками. З іншого краю йде другий гурт – Весна,попереду йде дівчина у святковому вбранні та квітковому віночку, несе корзину з квітами, поряд парубок з гіллячкою прикрашену різнокольоровими кісничками. Вони також вітають всіх зустрічних,тих хто вийшов з двору і має бажання долучитися до свята, у відповідь їм  дарують квіточки,гостинці,  стрічки. Десь у центрі села гурти стрічаються. Першою починає зима: «Я іду, іду… снігу вам намету…, бо ще силу свою чую, з вами разом поспіваю й потанцюю»… співають і танцюють.

Потім назустріч виходить Весна : « Я Весна, Весна красна, куди ступлю сонце сяє, все навколо оживає, а ще пробуджую від сну нашу землю чарівну». Гурт співає весняні пісні. Присутні оцінюють вітання Весни та Зими, розкидаючи в горщики квіточки та паперові сніжки. Якщо сподобалась Зима – кидають в спеціальний горщик сніжку, якщо Весна – квіточку. Весна і зима роздають обрядове печиво… Зима у вигляді зірочки, а Весна у вигляді квіточки. Знову присутні оцінюють гостинці, і в такий же спосіб.  Далі починаються ігри… розваги… Під час гулянь присвячених зустрічі зими і весни запалюють вогнище ,щоб землю підігріти… молодь стрибала через нього…»

Все Свято-зустріч супроводжується  співами , танцями, іграми. Традиційні народні ігри на стрітенських гуляннях:

«Піймай та надкуси «Зиму» або «Весну»,

На мотузці, яку тримають два парубки, а третій рогачем підтримує по середині, щоб не провисала, прив’язуються обрядові тістечка. Гравці від «Весни» і «Зими» з примотаними козацьким поясом до тулуба руками, намагаються спіймати та надкусити тістечка. Той хто надкусить першим тістечко від «Зими» або «Весни» той і переможець. Гра продовжувалась  непарну кількість раз,з різними гравцями.

 

« Не дай сніжку ( дощику) на землю впасти»

«Зима» і «Весна» під музики кидають вгору виготовлені з паперу ( раніше їх виготовляли з тканини) сніжинки та краплинки дощу. Гравці в повітрі ловлять їх, з землі брати не можна. Перемагає «Зима», якщо вона більше спіймала «дощику»,  або «Весна», якщо вона більше спіймала «сніжинок».

 

«Зима» «Весну» шукає.

Гурти становляться в коло, «зимі» і «весні» зав’язують хустками очі і випускають в круг. Першою озивається «Весна» : « Зима, де ти?». Зима: « Я ось!» і весна ловить зиму. Гра продовжується поки грають музики. Далі «Весна» і «Зима» міняються ролями. Перемагає той хто зловив.

 

Гра «Риба – карась»

Представникам двох гуртів примотують козацьким поясом до тулуба одну руку, на голови одягають шапки, представникові від «зими» синю або білу, представникові від «весни» червону або зелену. Після слів: «Риба карась гра почалась!» суперники забирають один у одного шапки. Переміг той хто це зробив першим. Гра може повторюватися непарну кількість раз.

«Віночок»

Гурти становляться у велике коло, «Зима» й «Весна» після слів  «Віночок лети!» всі промовляють : «Ти лети, лети віночок…, швидше, швидше в руку- рука…, в кого зупиниться віночок той станцює «гопака!». «Зима» передає віночок ліворуч, а «Весна» — праворуч. У кого на момент закінчення промовки зупиниться віночок ті гравці й танцюють «Гопака». Гра може продовжуватися декілька раз. Чим більше переможних пар там краще. В цій грі перемагає дружба. Всі танцюють, хто в колі, хто в крузі.

 

Гра « Стрітенський струмок».

Всі учасники стоять в своїх гуртах. Перед ними два високих парубка створюють «стрітенські врата», де зустрінуться зима й весна. Всі промовляють: «Зимо, не зівай, Весну зустрічай!». Одночасно з двох гуртів «Зима» і «Весна» по одному вибігають гравці, утворюючи пару ,беруться за руки і пробігають через «врата», потім розділяються і біжать один до «зими» інший до «весни» утворювати коло. Переможе той гурт який першим утворить коло навколо «Зими» або «Весни» і заспіває в хороводі пісню.

 

На святі визначають кращих,співаків,танцюристів, жартівників.

Завершуються  гуляння хороводом навколо танцюючих «Весни» і «Зими».

Починали такі гуляння-зустрічання на Стрітення,а завершували перед Явдошкою,бо з нею вже приходить справжня Весна.

На ці дні припадає свято Сала , якє буде  святкуватись на  хуторі Галушківка, де і будіть проходити ігри з обрядів Стрітення .

Подробиці  про Стрітенські гуляння. Зустріч «Зими» з «Весною» на хуторі Галушківкатутhttp://galushkivka.com/events/svyato-salo/