Мокоїв день на хуторі Галушківка

26
Май
2019

Мокіїв день.

За тиждень до кінця травня відзначали  Мокіїв день, день Мокія мокрого.

В цей день в полі не працювали «щоб град та злива лиха не наробили». Ранок проходив у молитвах та зверненнях, до Господа, відвести від їхньої оселі та посівів в степу, стихійне природне лихо. Традиційних  обрядів на Мокія теж було  немало.

Перше, що робили, так це обтирали одвірки і віконні рами молоком «щоб кульова блискавка в хату не залетіла». Потім під стріху підтикали пучечки кропиви «щоб блискавка дах не запалила». На буравку, на горищі, розкладали петрушку та зелений часник саме цього зілля боявся нечестивець, а за народним віруванням блискавка влучає в місце  облюбоване чортом.

Відчиняли вікно на покуті, якщо воно не відчинялося, то господар витягував шибку для того щоб викинути в неї віник та помело. Вже в дворі  їх зв’язували червоним поясом і лежали вони біля порогу аж до Іллі, а при непогоді  займали відведене їм місце посеред двору «щоб град городину не побив».

На  ці обереги господар, в цей день, через решето ,яке тримала господиня,виливав цеберку води «щоб дощі йшли,але без граду».

За глухою стіною, у затінку ставили діжку, куди зливали сироватку для гасіння вогню «від блискавки», бо водою небесний вогонь не  гасили .

З сіней виносили зайві поставці,бо під час грози саме там ховалася вся  родина.

На Мокія треба було обов’язково облитися дощовою водою, тобто постояти під дощем. Якщо дощу в цей день не було, то брали дощову воду, з запасів, і змочували собі голову «щоб у жінок коси до старості не ріділи,а в чоловіків лисини не було».

По обіду йшли чоловіки «на поля», обкурювати їх «від лихого», та стрибати через хмелеву мотузку «щоб стихія хліб не поваляла».

Дівчата ж  йшли незабудки шукати, вони в цей час починали зацвітати,знайшовши їх, ставали навколо них в хоровод і починали співати журних пісень. Бо здавна, в народі, Незабудка була квіткою пам’яті козаків, які згинули далеко від рідної домівки.

Хлопці та чоловіки теж, виконавши обряди в полі, йшли до лісу, шукати дерева в які влучила блискавка та запалила їх. Вважалося,що вони мають магічну силу, тому всі тулилися до них «щоб спина не боліла», а скалки від цих дерев  брали та відносили в дім, де були тяжко хворі та клали їх під подушку їм для швидшого одруження.

Мокоїв День

Мокоїв День

Мокоїв День

Мокоїв День

Віра Аннусова

Віра Аннусова