ИЗВЕСТНЫЕ ЛЮДИ ПАВЛОГРАДА. ХУДОЖНИК МИХАИЛ САПОЖНИКОВ.

01
Ноя
2016

sapozhnikov sapozhnikov-kartinyi-1 sapozhnikov-2

ИЗВЕСТНЫЕ ЛЮДИ ПАВЛОГРАДА.

ХУДОЖНИК МИХАИЛ САПОЖНИКОВ.

У його картинах постає таємничий світ символів. Це міфологічні образи і герої казок, природна стихія і містика. Його цікавлять не конкретні образи й події, а все в його вічному круговерті іу цьому світі. Михайло Сапожников осягає історію людства в глобальних, космічних масштабах.

Михайло Сапожников народився 23 вересня 1871 року в Саратові. З 1893 по 1895 роки він навчався у Петербурзькій академії мистецтв. Починаючи з 1896 року, працював у Павлограді учителем малювання. У ті ж роки викладав фізику у місцевій гімназії Сергій Сергєєв­-Ценський. Між двома викладачами розгорнулася багаторічна дружба. У Павлограді Михайло і Сергій ходили разом на етюди. Можливо, під впливом Сапожникова майбутній класик захопився малюванням. Зберігся портрет Михайла Сапожникова, намальований Сергєєвим­-Ценським.

На початку 20 століття Михайло Сапожников був відомий у Катеринославі не лише як педагог, а й як художник. Його роботи експонувалися на виставках у Катеринославі, Харкові, Петербурзі й інших містах Росії. У той період художник писав реалістичні пейзажі, портрети і тематичні картини.

Проте на межі 19­20 століть в Європі з’явилося таке художнє явище, як символізм. Сапожников став одним із художників, які присвятили всю свою творчість цьому напряму. Його серії символічних картин присвячені подіям революцій 1905 і 1917 років, громадянській війні. Ці доленосні трагічні для Росії повороти відображаються художником через історію світобудови. Для Сапожникова, людини глибоко віруючої, основою розуміння буття була Біблія. Через неї він підносить глядачеві своє уявлення про той час, кожну картину він супроводжує текстом – цитатою із Старого чи Нового Заповіту.

Художник створив дві серії із 12 картин. Усі вони з творів живопису перетворюються у філософське розмірковування про долю Росії, всього людства у вічній боротьбі добра і зла. Великі полотна першої серії, витримані в холоднувато­сірій гамі. Стилістично вони близькі до монументальних розмалювань: ніби з імли, туману проступають сині контурні обриси, що узагальнює захмарну величність над гірськими і морськими панорамами, рівнинами і лісами, населеними загадковими істотами. Майже в кожній картині серії присутня вода в різних її проявах: «Мольба хвиль», «Хвиля», «На скелях», «Буря вдарить». У сучасного художника події викликали настрої трагічної безвиході, з картини в картину переходять гнітючі образи «темної сили»: «Цар мороку», «Примари», «Поцілунок смерті». Сенс життя – вічна тема для художників різних епох – своєрідно розкривається Михайлом Сапожниковим у картинах «Спить чоловік» і «Шлях життя». Ці полотна не тільки символічні, а й пронизані містичним духом.

Практично всі твори Сапожникова, а їх понад 200, зберігаються в Дніпропетровському художньому музеї. Художник помер у Дніпропетровську в 1937 році.

Из книги «Павлоград 1784-2004»