А що ми ще знаємо про Великдень?

28
Апр
2019
Великдень Поливний понеділок

Великдень – це не тільки пофарбовані  і розписані крашанки та освячена смачна паска. Це Свято красивих високодуховних традицій  і віри в диво.

За традицією Великодню передували: Великий семитижневий піст – очищення  думок, душі і тіла. Великий чистий четвер –  купання  до схід сонця та прибирання оселі перед святом. Страсна п’ятниця найсумніший і найсуворіший день проведений у молитвах. Субота у приготуванні Великодніх страв.

Та опівночі з суботи на неділю, церковний дзвін сповіщав про Воскресіння Хрестове. Під радісне «Христос воскрес!» починалася найсвятіша  утреня.

Після служби вся родина зазвичай збиралася за святковим столом, розговлялася після Великого посту, всі разом читали Великодні молитви… відпочивали після всеношної і тільки під вечір  виходили на гуляння…

Основні ж масові Великодні гуляння проходили в послідуючі три дні, особливо весело було в  Великий поливальний понеділок. По обіду народ збирався на пагорбі, або на майдані коло церкви … грати, співати, танцювати в хороводах.

Основний обряд в цей день – поливання водою. Його проводили з особливою шаною та дотриманням всіх правил. В центрі кола, яким ходили в хороводі, ставили дерев’яне корито, прикрашали його зеленню, квітами, стрічками, наливали в нього непочатої води, ще й розбавляли її свяченою. Ця вода, за віруваннями, мала в цей день магічну силу, люди обливали один одного, бажаючи при цьому, як фізичного так і духовного здоров’я.

Починали обряд з того, що всі ставали в хоровод танцювати під музики навколо уквітчаного корита з водою…та враз музики затихали і в центр вибігали  чотири парубки, ставали один напроти одного, «браталися крашанками» над водою, під Великоднє вітання. Потім кожен набирав в жменю води для того саме, щоб облити «того кого хоче»…  Музики знову починали грати… всі у танці, а парубки з водою, не виходячи з кругу, наздоганяють того, кого мають облити, обливають та висловлюють добрі побажання.

Цей обряд ще називали в народі «виганянням нечистого духу». Спочатку це дійство  виконували чоловіки і хлопчики, а потім уже, й дівчата та жінки, і у такий же спосіб, тільки над водою вони обмінювалися не крашанками, а стрічками.

І лише після того, як всі скористаються правом облити і бути облитим, танці в  поливальному хороводі припинялися.

Після основного обряду продовжувалися Великодні ігри, розваги, співи та запальні танці. Найпопулярнішими в ці дні були ігри з крашанками «Котки», «Міцне яйце». Полюбляли грати дорослі і малі під музики у «Купку», «Хрещик», «Жука», «Віночок», «щасливий вузлик», «У Великодній дзвін».

Поливаний понеділок на хуторі Галушківка

Віра Аннусова

Віра Аннусова