Борисів день. Свято Калинового цвіту та Солов’їного співу.

19
Май
2019

Борисів день. Свято Калинового цвіту та Солов’їного співу.

Від Борисового дня, по закінченню весняної сівби, люди відзначали Свято калинового цвіту та солов’їного співу.

Збиралися в лузі,  де виспівували солов’ї і буяла білим цвітом калина.

На свято випікали невеликий хліб-коровай який, як голову нареченої, квітчали калиновим квітом. Під час проведення  обряду, його  розрізали і роздавали гуляльникам, а квіточки  дівчата розбирали та засушували і зберігали, як оберіг «на щасливе заміжжя».

Традиційним обрядовим дійством був хоровод  навколо  незайманих дівчат, лунали  заклички та побажання їм щастя, добра і здоров’я, для них співали пісні про чисте і вірне кохання. Хлопці кріпили дівчатам в коси цвіт калини «на фізичну, духовну і моральну чистоту».

З особливою повагою і любов’ю відносилися люди в це свято і  до солов’я  — пташки, яка була і є народним улюбленцем. Бувало, що в цей день соловей  ще не спарувався, і шукаючи наречену, співає  цілодобово, тому гурт на деякий час примовкав і мрійливо вслухався в пісню співуна.

Гнізда солов’ї в’ють при землі, в густих кущах калини, глоду, терну. Для будівництва пташки використовували і використовують дрібненькі сухі гілочки, минулорічне листя, пуху вони на собі майже не мають, тому для утеплення гнізда  використовують знайдену шерсть. За традицією, на Свято солов’їного співу діти та дівчата приносили  кульки  з шерсті, підкидали їх під кущі, де гніздяться солов’ї, бо вони  мають звичку повертатися до своїх старих обжитих місць.

Весною зерна на їжу людям, та й живності, з кожним днем ставало все менше і менше, тому більше в цей час вживали в їжу молоко, яйця, трав’яну зелень, земляні корінці-горішники, земляний жир, кашки з квітучих дерев.

Обрядовою їжею на цьому святі були галушки «рванці», щедро заправлені зеленню та збитими яйцями. До галушок ще й подавали невеликі кренделики, випечені у вигляді кілець з міцно зав’язаними  вузликами, що символізують  кінець весняної сівби.

В цей день торговці проводили «баришні ярмарки», де кожен п’ятнадцятий товар був безкоштовним, давався  даром, баришем, вважали, що саме така торгівля   посіє удачу на цілий рік.

На цьому ж святі,змагалися  і співуни, найталановитішому  надавався статус «місцевого солов’я».

Віра Аннусова

Віра Аннусова